fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Konstytucja

Fakt, że Konstytucja jest matką ustaw przez co wszystkie tworzone po niej powinny być z nią zgodne wydaje się co raz bardziej nie mieć dla niektórych znaczenia. A właśnie nic innego jak konsekwentne odsuwanie się od niej i ignorowanie jej zapisów przyczynia się do coraz większych zaniechań w przestrzeganiu praw kobiet, praw do wolności sumienia i wyznania czy po prostu do poczucia bezpieczeństwa prawnego. Dlatego coraz głośniejsze zapowiedzi zmian w Konstytucji, wypływające z ust lidera partii wciąż rządzącej - niepokoją. Jeżeli do tego dojdzie - najważniejszy akt prawny Rzeczypospolitej Polskiej przyjęty w ogólnopolskim referendum zostanie zmodyfikowany przez ludzi, którym wyjątkowo ciężko zrozumieć założenia wolności i praworządności. Jak również tych, którzy działania mające na celu budowę siły państwa przekładają ponad prawa jego obywateli.

Mając na uwadze, że Konstytucja została zbudowana w sposób absolutnie sensowny i logiczny, powinna być rozpatrywana jako całość, tak jak została uchwalona. Nie tylko Preambuła, ale wszystkie jej Rozdziały zawierają kluczowe zasady dla zgodnego i po prostu szczęśliwego funkcjonowania każdego z obywateli zarówno w wymiarze osobistym, jak też zawodowym. Właśnie dlatego, każdy z nich powinien się z nią zapoznać. Należy pamiętać, że treść zamieszczona w Konstytucji tworzona była nie w pośpiechu czy pod jakąkolwiek presją, ale w czasie sześciu bardzo pracowitych lat. Wszelkie zapisy w niej zawarte, w drodze konsensusu uzgadniała specjalnie utworzona w tym celu Komisja Konstytucyjna, której jednym z przedstawicieli był ówczesny poseł Aleksander Kwaśniewski.

Konstytucja to nie tylko ochrona praw człowieka i jego wolności. To również założenia prowadzenia gospodarki państwa. Jest to istotne o tyle, że przyjęto w niej założenia społecznej gospodarki rynkowej, która odbiega od wizji gospodarki rynkowej. Społeczna gospodarka rynkowa, którą od zawsze popiera SLD, jest bowiem oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych i która zgodnie z Konstytucją powinna stanowić podstawę ustroju gospodarczego RP. Konstytucja to wszystko co mamy, aby czuć się bezpiecznie jak również czuć pewność, że jako państwo posiadamy dokument, który zda egzamin w najbardziej trudnym momencie, jak zadziało się to podczas katastrofy smoleńskiej.

Konstytucja RP została przyjęta przez ludzi szanujących wolność każdego z obywateli. Jej przyjęcie było jednym z największych sukcesów polskiej lewicy w III RP. Ponieważ lewica tak aktywnie uczestniczyła w jej tworzeniu, tym bardziej rozumie jej znaczenie. Nie ulega więc najmniejszej wątpliwości, że Lewica będzie dalej przestrzegać wszystkich artykułów tej ustawy zasadniczej.

Tylko wolny od doktryn człowiek może rozwinąć skrzydła i bez nacisku z góry wybrać najlepszą dla siebie drogę. Przez takich właśnie ludzi została przyjęta Konstytucja RP. Tym bardziej znaczące jest dla mnie poparcie mojej osoby przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który podpisał ten najważniejszy dla Rzeczypospolitej akt prawny.

69906521 2287072671603531 2261250365234085888 n

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem